Strona główna Strona główna

Odznaki i medale

zaprojektowane przez

Edwarda Szałapaka

Stare opracowania Stare opracowania
Ostatnie opracowania Ostatnie opracowania
Rysunki Rysunki
Odznaki i medale Odznaki i medale
O autorze O autorze
Ciekawe strony Ciekawe strony

 

    Poniżej przedstawiamy kilka wykonanych przez Edwarda Szałapaka projektów odznaczeń i medali myśliwskich.

 

Odznaki królów polowań

Niezależnie od znaków wyróżniających królów danego polowania wręczanych im podczas uroczystości pokotu, w niektórych kołach łowieckich są wręczane odznaczenia sezonowe. Obrzęd taki ma miejsce raz w roku, zazwyczaj w połączeniu ze sprawozdaniem składanym przez łowczego na walnym zgromadzeniu członków koła.

Projektując medale królów autor wziął pod uwagę trzy myśliwskie specjalności łowcze: knieja (las), ptactwo i pole.

Ponieważ medal królewski przyznaje się osobom, które osiągnęły sukces strzelecki ściśle przestrzegając zasad obyczaju myśliwskiego, jego wręczenie można traktować jako uhonorowanie prawego łowcy.

Godło koła łowieckiego "Widawa"

Coraz więcej kół łowieckich ustanawia swoje prawdziwie myśliwskie godła. Kilkanaście lat temu autor zaprojektował takie godło dla "Widawy".

Medal za zasługi w ochronie zwierzyny

Macierzyste koło łowieckie, do którego należał autor docenia pożyteczną współpracę z organami samorządowymi zawiadującymi terenami naszych obwodów łowieckich, ze szkołami i zamieszkałą tam ludnością.

Tu przedstawiamy medal zaprojektowany przez Edwarda Szałapaka przyznany przez "Widawę" Eugeniuszowi Bindrowskiemu, naczelnikowi urzędu miasta i gminy Borek Wielkopolski, za zasługi w ochronie zwierzyny.

Prawemu myśliwemu

W latach 80. ubiegłego wieku, za sprawą chwalebnych inicjatyw Naczelnej Rady Łowieckiej, w środowisku łowieckim zaczęto doceniać rolę etyki i tradycji. Brakowało jedynie jakiegoś medalowego wyróżnienia w tej dziedzinie łowieckiej.

Dlatego (jeszcze kilka lat przed ustanowieniem Medalu św. Huberta) autor zaprojektował na potrzeby Koła odrębny medal pod nazwą "Prawemu Myśliwemu". Ma on wyróżniać myśliwych kierujących się w postępowaniu zarówno normami koleżeństwa i moralności, jak i regułami tradycyjnych zwyczajów.

 

Poprzednia strona Początek strony Następna strona